Rakovina prsu

13. června 2007 v 15:38 | Jessica |  Nemoci
Každá desátá žena trpí touto nemocí!!

Začátek citace:
Rakovina prsu
Co jste možná netušili
Rakovina prsu je souhrnné označení pro nádorová onemocnění prsních žláz. Typicky se projevuje hmatným útvarem v prsu nebo v podpaží.

Nádorové onemocnění prsu je každoročně diagnostikováno u několika milionů žen na celém světě. Svým rozšířením se řadí k nejčastěji se vyskytující formě rakoviny u žen. Je druhou nejčastější příčinou úmrtí na nádorové onemocnění žen. Rakovina prsu je v naprosté většině případů ženským problémem. Nevyhýbá se však ani opačnému pohlaví. Jedno procento nádorů postihuje také muže.

Rakovinu prsu znali již staří Egypťané. Léčili ji vypalováním zasažených tkání rozžhaveným železem. V pozdějším období se rakovinou prsu a její léčbou zabýval Galén. Hlavní příčinu onemocnění viděl v nadbytku melancholie. V léčbě doporučoval speciální diety a zaříkávání. Základy chirurgického odstranění nemocného prsu (mastektomie) vyvinul až o několik staletí později Andreas Vesalius. Zmínky o úspěšně provedené mastektomii pocházejí ze samého počátku 18. století. Dochoval se popis případu řádové sestry z kanadského Quebecu, která se díky zákroku v roce 1700 zbavila rakoviny a prožila ještě dalších 30 let spokojeného života.
Jak vzniká?
Za hlavní rizikové faktory pro rozvoj rakoviny prsu jsou považovány ženské pohlaví a věk. Naprostá většina nádorů prsu postihuje ženy. Riziko jejich výskytu stoupá s věkem. Většina žen s rakovinou prsu je starších 50 let. Nádorová přeměna buněk vzniká při současném působení několika různých nepříznivých podmínek. V případě rakoviny prsu se pravděpodobně jedná především o genetické vlohy, působení hormonů a vliv diety.

Výskyt rakoviny v prsu v rodině zvyšuje riziko onemocnění i u dalších příbuzných žen. Nejrizikovější je výskyt u matky, sestry nebo dcery. Ze vzniku rakoviny se obviňují zejména dva geny označované jako BRCA 1 a BRCA 2. Jejich přítomnost zvyšuje pravděpodobnost rozvoje rakoviny prsu v mladším věku.

Hormonální působení spočívá především v délce menstruace a době prvního těhotenství. Bylo vypozorováno, že do rizikové skupiny rozvoje rakoviny prsu patří ženy, které začaly menstruovat dříve nebo menstruují i ve vyšším věku. Kratší délka menstruace naproti tomu riziko rakovinu prsu snižuje. Podobnou ochranu poskytuje i narození prvního dítěte do 30. roku věku.

Teorie o vlivu diety podporuje fakt, že rakovina prsu se častěji vyskytuje v zemích, které mají vyšší obsah tuků ve stravě. Podobně jako vysokotučná jídla nebo obezita zvyšuje riziko i konzumace alkoholu.
Jak se projevuje?
V počátečních fázích onemocnění se rakovina prsu nemusí nijak projevit. Později na sebe upozorní nejčastěji přítomností různě velkého hmatatelného útvaru v prsu nebo jeho okolí. Nádor může deformovat tvar prsu a měnit jeho ohraničení. Způsobuje často změnu vzhledu a konzistence prsu a jeho citlivost. Některé typy nádorů se kromě toho projevují i mléčným nebo krví zbarveným výtokem z bradavky. Změny mohou postihnout i kůži. Oblasti nad nádorem jsou zarudlé a zvrásnělé.

Při rozšíření nádoru jsou kromě útvaru v prsu hmatné i lymfatické uzliny v podpaží. K obtížím se postupně mohou přidat i projevy vzdálených metastáz v játrech, kostech nebo mozku.
Jak se potvrdí?
Základem diagnostiky je samovyšetření prsu. Nepatřičný útvar ve svém prsu můžete odhalit i náhodou při provádění osobní hygieny. Nemusí se jednat hned o nádor. Většina takto nalezených bulek v prsu je nezhoubného charakteru. Pozor na podcenění. Rozhodnutí o povaze onemocnění musí učinit lékař. Všechny nalezené útvary by měly být řádně vyšetřeny. Podobná situace nastává i v případě výtoku z prsní bradavky. Většina je způsobena hormonálními změnami ve Vašem těle. Přesto se se svým problémem svěřte lékaři.

Vyšetření prsu je součástí běžného gynekologického vyšetření. Při podezření na přítomnost bulky Vás lékař může odeslat na ultrazvukové vyšetření prsu nebo objednat na mamografii. Informaci o charakteru útvaru ve Vašem prsu poskytne histologické vyšetření vzorku tkáně odebraného biopsií.
Jak se léčí?
Léčba rakoviny prsu závisí na mnoha okolnostech. Lékař před jejím zahájením zvažuje typ nádoru, jeho schopnost reagovat na působení hormonů, velikost nádorové masy, rozšíření nádoru, Váš věk i celkový zdravotní stav Vašeho organismu.

V léčbě se uplatňuje několik základních metod. V některých případech je vhodná i jejich kombinace.

Chirurgická léčba spočívá v odstranění části tkáně s nádorem nebo celého prsu včetně spádových lymfatických uzlin. Jejím cílem je úplné vyříznutí nádoru i s částí zdravé tkáně. Tím se sníží riziko pozdějšího návratu rakoviny.

Po operaci (někdy i před ní) může následovat ozařování nebo chemoterapie. Slouží k úplnému zničení všech zbývajících nádorových buněk nebo ke zmenšení nádoru před operací. Cílem hormonální terapie je zpomalení růstu nádorů reagujících na působení estrogenů. Růst nádorových buněk může omezit i imunoterapie zaměřená na podporu obranného systému Vašeho organismu.
Co dál?
Rakovina prsu je smrtelná choroba. Je nejčastějším typem rakoviny mezi ženami. Postihuje každou 14 ženu. Jen v České republice jí ročně onemocní přibližně 5 tisíc žen. Téměř 2 tisíce z nich každoročně onemocnění podlehnou. Nutno říct, že naprostá většina z nich úplně zbytečně. Léčba rakoviny prsu v posledním desetiletí významně pokročila. Nemoc je léčitelná, pokud je zjištěna včas.

Smutným faktem zůstává, že mnoho žen ve strachu před ztrátou prsu váhá s návštěvou lékaře. Úspěšnost léčby a celková prognóza nádorů prsu přitom závisí na jejich rozsahu a rozšíření při diagnóze. Většinu nádorů zachycených včas lze odstranit, aniž byste musela přijít o prs. Nutnou podmínkou však je přijít k lékaři včas.
Jak se tomu všemu vyhnout?
V prevenci nádorů prsu je nejdůležitější pravidelné samovyšetření a preventivní gynekologické prohlídky. Ženy starší 20 let by měly samovyšetření prsu provádět alespoň jednou měsíčně. Každá žena po dosažení 40 roku věku by měla chodit každý rok do poradny a podstoupit mamografické vyšetření. Ženy mezi 20 a 39 lety by se měly nechat vyšetřit každé 3 roky. Zvýšenou pozornost svým prsům věnujte zejména v případech rodinného výskytu rakoviny. Každou nesrovnalost konzultujte se svým lékařem.

Riziko rozvoje rakoviny prsu můžete částečně snížit i změnou svého životního stylu. Omezte konzumaci alkoholu, věnujte se pravidelně pohybu a snažte se udržet si přiměřenou tělesnou hmotnost.

Konec citace:

Ve škole nás na jedné přednášce učili, jak alespoň včas zjistit, že něco není v pořádku.
Před menstruací a po menstruaci si prohmatej podle tohoto postupu prsa...

Obrázek “http://www.izhubnu.cz/images/new/prsa.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Seš kluk nebo holka?

holka 68.8% (207)
kluk 15.6% (47)
netuším... 15.6% (47)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama